Ustawienia eksportu plików DXF/DWG i DWF

Okna dialogowe „Eksportuj jako plik DXF/DWG” i „Eksportuj jako plik DWF” są prawie identyczne i różnią się wyłącznie ustawieniami formatu pliku. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku eksportu do formatu DWF obiekty rysunkowe zostaną najpierw skonwertowane do formatu DXF/DWG, a dopiero potem do DWF. Dostosuj ustawienia eksportu tak, aby zapewnić jak największą spójność podczas eksportu pliku DXF/DWG lub DWF. Nie ma znaczenia, czy eksportujesz pojedynczy plik czy kilka plików jednocześnie – dostępne ustawienia będą takie same. Ustawienia eksportu w oknach dialogowych „Eksportuj jako plik DXF/DWG” i „Eksportuj jako plik DWF” pogrupowane są w kilku zakładkach.

Eksportuj jako plik DXF/DWG: Zapisane profile ustawień

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Ustawienia

Aby dowiedzieć się więcej, jak zapisywać profile ustawień i nimi zarządzać, zob. Korzystanie z zapisanych zestawów ustawień.

Eksportuj jako plik DXF/DWG i DWF: zakładka Ogólne

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Format pliku

Typ

DXF/DWG:

Zaznacz format pliku, do którego chcesz eksportować. Wybierz spośród formatów DXF (tekst), DXF (binarny) i DWG.

Wskazówka: Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy tymi formatami jest rozmiar pliku. Nieskompresowany plik tekstowy DXF jest większy niż nieskompresowany plik DWG. Rozmiar pliku można zmniejszyć, korzystając z programu do kompresji plików. Skompresowany plik tekstowy DXF jest zwykle mniejszy niż skompresowany plik DWG. Binarne formaty plików DXF plasują się pod względem rozmiaru gdzieś pomiędzy ww. formatami.

Należy również uwzględnić fakt, czy dany format jest obsługiwany przez inne programy. Zanim dokonasz eksportu do binarnego pliku DXF lub DWG, upewnij się, że adresat pliku posiada oprogramowanie umożliwiające jego odczytanie. Binarne i tekstowe pliki DXF mają takie samo rozszerzenie .dxf. Jeśli więc występują problemy z otwarciem pliku DXF, nie oznacza to automatycznie, że jest on uszkodzony. W razie wątpliwości możesz wyeksportować plik do formatu DXF (tekst), który jest powszechnie obsługiwany.

W przypadku najnowszych wersji AutoCAD™ często pojawiają się problemy podczas odczytu plików w formacie DXF w postaci utraty odnośników do grafiki. Format DWG często okazuje się bezpieczniejszym wyborem.

DXB jest prostym formatem obsługiwanym przez niektóre programy, które nie obsługują w pełni formatów DXF lub DWG. Nie jest to to samo, co binarny DXF. Nie należy więc używać .dxb jako rozszerzenia binarnych plików DXF. Vectorworks nie obsługuje formatu DXB.

DWF:

Zaznacz format pliku, do którego chcesz eksportować. Zaznacz DWF (tekst), DWF (binarny lub binarny skompresowany), DWF 3D lub DWFx.

Wersja

Wybierz możliwie najnowszą wersję obsługiwaną przez program docelowy lub domyślną wersję eksportową, jeśli jest ona starsza. Najnowsze wersje DXF/DWG i DWF posiadają podobne funkcje do Vectorworks, co zapewnia lepsze wyniki eksportu, ale nie wszystkie wersje oprogramowania obsługują najnowsze formaty.

Opcje w oknie dialogowym mogą się różnić lub być niedostępne, zależnie od wybranej wersji.

Georeferencje

Eksportuj jako plik georeferencyjny

(wymagana wersja branżowa Vectorworks)

Jeśli plik Vectorworks zawiera georeferencje, ta opcja jest dostępna. Wyeksportowany plik zawiera znacznik geograficzny i układ współrzędnych GIS, dzięki czemu po otwarciu go w programie AutoCAD, Civil3D lub innym oprogramowaniu obsługującym pliki DWG z nadanymi georeferencjami, geometria będzie rozmieszczona w prawidłowy sposób.

Pliki i korelacje

Eksportuj warstwy/arkusze jako osobne pliki

Jeśli eksportujesz pojedynczy plik, zaznacz tę opcję, aby uwzględnione w eksporcie arkusze prezentacji lub warstwy projektowe eksportować do osobnych plików DXW/DWG lub DWF (które będą miały taką samą nazwę jak oryginalny(-a) arkusz lub warstwa). Jeśli nie zaznaczysz tej opcji, wszystkie uwzględnione w eksporcie arkusze lub warstwy zostaną wyeksportowane do jednego pliku.

Wersje DWF 4.2 i 5.5 nie obsługują kilku arkuszy/warstw, więc jeśli chcesz wyeksportować więcej arkuszy/warstw do którejś ze wskazanych wersji, ta opcja będzie wyszarzona.

W przypadku eksportu wsadowego ta opcja jest pomijana, ponieważ każdy(-a) arkusz lub warstwa uwzględnione w eksporcie są zawsze eksportowane do oddzielnych plików.

Eksportuj okna widoku w warstwach projektowych jako osobne pliki

Zaznacz tę opcję, aby wszystkie okna widoku w warstwach projektowych eksportować do osobnych plików DXF/DWG, które otrzymają nazwy okien widoku. Jeśli ją wyłączysz, okna widoku w warstwie projektowej zostaną skompilowane w głównym pliku DXF/DWG. Obiekty w oknach widoku mogą wyglądać inaczej, ponieważ nadpisania widoczności klas i warstw zostaną utracone. Uwaga: Ta opcja jest niedostępna dla formatu DWF.

Gdy zaznaczysz tę opcję, opcja Eksportuj klasy o takiej samej nazwie jako jedną warstwę (w zakładce „Klasy/Warstwy”) zostanie wyszarzona.

Uwzględnij warstwy/arkusze

Eksportuj

Opcje dostępne na liście rozwijanej różnią się w zależności od zawartości eksportowanego pliku oraz od wybranej Wersji.

Wybierz z listy elementy, które chcesz wyeksportować. Domyślnie zaznaczone warstwy eksportowane są do jednego pliku. Aby wyeksportować je do kilku osobnych plików, zaznacz opcję Eksportuj warstwy/arkusze jako osobne pliki.

W zależności od tego, czy w zakładce „Klasy/Warstwy” zaznaczysz opcję Eksportuj klasy jako warstwy DXF/DWG/DWF lub Eksportuj warstwy jako warstwy DXF/DWG/DWF, opcje warstw projektowych będą się różniły. Dodatkowo w przypadku eksportowania warstw projektowych dostępna jest opcja Eksportuj jako rzutowane widoki 2D (w zakładce „Obiekty”). Jeśli wybrałeś z listy opcję „Wybrane warstwy projektowe”, wybierz warstwy projektowe z listy poniżej.

O tym, które warstwy uznawane są na potrzeby eksportu za widoczne, decyduje kilka czynników: czy warstwy projektowe są ustawione jako widoczne lub wyszarzone, która warstwa projektowa jest aktywna (aktywna warstwa zawsze uznawana jest za widoczną) oraz od ustawienia Warstwy - ustawienia w menu Widok (opcja „Pokaż tylko aktywne” skutkuje tym, że wyeksportowana zostanie tylko aktywna warstwa, bez względu na ustawienia widoczności innych warstw). Jeśli wybrałeś z listy opcję „Wszystkie widoczne warstwy projektowe”, wyeksportowane zostaną tylko te warstwy, które spełniają kryteria widoczności. Przy wyborze opcji „Wszystkie warstwy projektowe” i „Wszystkie arkusze prezentacji” eksportowane są niewidoczne warstwy/arkusze, która można uwidocznić na późniejszym etapie w wyeksportowanym formacie pliku. Sprawdź na liście poniżej wybór warstw/arkuszy przeznaczonych do wyeksportowania oraz ich ustawienia widoczności. Aby zmienić widoczność warstw projektowych, anuluj eksport i dostosuj ich widoczność bezpośrednio w pliku.

Jeśli wybrałeś którąś z opcji z arkuszami prezentacji, uwzględnione arkusze prezentacji zostaną wyeksportowane jako tzw. układu Obszaru papieru. Także warstwy projektowe użyte w oknach widoku eksportowane są do Obszaru modelu. Chociaż kilka arkuszy prezentacji można wyeksportować do jednego pliku, zwróć uwagę na to, że niezwiązane arkusze prezentacji zazwyczaj powinno się eksportować do różnych plików. Jeśli wybrałeś z listy opcję „Wybrane arkusze prezentacji”, wybierz arkusze prezentacji z listy poniżej.

Jeśli wybrałeś którąś z opcji z zapisanymi ujęciami widoku, każde z zapisanych ujęć widoku zostanie wyeksportowane do osobnego pliku. Jeśli wybrałeś z listy opcję „Wybrane zapisane ujęcia widoku”, wybierz ujęcia widoku z listy poniżej.

Eksportuj okna widoku do Obszaru modelu jako rysunki 2D

Jeśli wybrałeś którąś z opcji z arkuszami prezentacji, zaznacz tę opcję, aby wszystkie obiekty 2D i 3D wyświetlane wewnątrz okna widoku wyeksportować do Obszaru modelu jako zrzutowane (spłaszczone) obrazy 2D. Każdy zaznaczony arkusz prezentacji eksportowany jest jako osobny plik. W przypadku ponownego importu, wszystkie wyeksportowane obrazy zostaną zaimportowane do warstwy projektowej.

Wskazówka: Wyrenderowane okna widoku we wszystkich widokach, poza Rzutem 2D/głównym, zostaną wyeksportowane jako grupy.

Okna widoku, które nie zostały wyrenderowane w widoku ortogonalnym (Z góry, Z dołu, Z przodu, Z tyłu, Z lewej ani Z prawej) zostaną wyrenderowane w trybie Nie pokazuj linii ukrytych, a następnie wyeksportowane jako grupy.

Niewyrenderowane okna w widoku izometrycznym lub spersonalizowanym widoku niestandardowym zostaną podczas eksportu przekształcone w linie.

Przycięte okna zostaną wyeksportowane jako grupy.

Komentarze dołączone do okien widoku zostaną wyodrębnione i wyeksportowane jako oddzielne encje.

Pozostałe elementy graficzne w arkuszach prezentacji (np. tabelki rysunkowe) również zostaną wyeksportowane jako oddzielne encje.

Lista warstw/arkuszy lub ujęć widoku

W zależności od ustawienia wybranego w opcji Eksportuj, na liście wyświetlone zostaną wszystkie warstwy projektowe, arkusze prezentacji lub zapisane ujęcia widoku istniejące w eksportowanym pliku. Znak wyboru (tzw. „fajka”) w kolumnie Wybierz informuje o tym, które pozycje z listy są uwzględnione w eksporcie.

Jeśli dla opcji Eksportuj wybrałeś jedną z opcji „Wybrane (...)”, kliknij w obszarze kolumny Wybierz, aby wstawić znak wyboru obok pozycji do wyeksportowania. Jeśli dla opcji Eksportuj wybrałeś inną opcję niż „Wybrane (...)”, możesz przewijać listę i kliknąć nagłówek kolumny, aby ją posortować, ale nie możesz zmienić zaznaczenia.

W przypadku warstw projektowych kolumna Widoczność informuje o tym, czy dana warstwa jest aktualnie widoczna na potrzeby eksportu. O tym, które warstwy uznawane są na potrzeby eksportu za widoczne, decyduje kilka czynników: czy warstwy projektowe są ustawione jako widoczne lub wyszarzone, która warstwa projektowa jest aktywna (aktywna warstwa zawsze uznawana jest za widoczną) oraz od ustawienia Warstwy - ustawienia w menu Widok (opcja „Pokaż tylko aktywne” skutkuje tym, że wyeksportowana zostanie tylko aktywna warstwa, bez względu na ustawienia widoczności innych warstw). Jeśli wybrałeś z listy opcję „Wszystkie widoczne warstwy projektowe”, wyeksportowane zostaną tylko te warstwy, które spełniają kryteria widoczności. Przy wyborze opcji „Wszystkie warstwy projektowe” i „Wszystkie arkusze prezentacji” eksportowane są niewidoczne warstwy/arkusze, która można uwidocznić na późniejszym etapie w wyeksportowanym formacie pliku. Aby zmienić widoczność warstw projektowych, anuluj eksport i dostosuj ich widoczność bezpośrednio w pliku.

Kolumna # wyświetla kolejność warstw projektowych/arkuszy prezentacji i może służyć do sortowania listy.

Eksportuj jako plik DXF/DWG i DWF: zakładka Klasy/Warstwy

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Mapowanie klas/warstw

Nazwa

Zaznacz wybrany profil mapowania, aby podczas importu przyporządkować klasy i warstwy Vectorworks według określonego standardu nazewnictwa warstw w programie docelowym.

Zarządzaj

Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe „Mapowania eksportu DXF/DWG” i utworzyć, edytować lub zmienić nazwę profilu ustawień mapowania (zob. Mapowanie nazw warstw i klas).

Konwersja klas/warstw

Eksportuj klasy jako warstwy DXF/DWG/DWF

Ta opcja jest dostępna, jeśli dla opcji Eksportuj (w zakładce „Ogólne”) wybrałeś warstwy projektowe.

Jako że klasy Vectorworks najbardziej odpowiadają warstwom DXF/DWG/DWF, zazwyczaj to ustawienie jest zalecane. W formacie DXF/DWG nie ma ekwiwalentu dla warstw Vectorworks. Każda warstwa projektowa w Vectorworks jest porównywalna z „Obszarem modelu” DXF.

Należy o tym pamiętać podczas importowania grup lub symboli. W pliku Vectorworks obiekty zawarte w grupach i symbole mogą być przyporządkowane do różnych klas, a jednocześnie znajdować się w tej samej warstwie. W pliku DXF/DWG Bloki (odpowiedniki symboli i grup w Vectorworks) mogą znajdować się w różnych warstwach DXF/DWG.

W przypadku eksportu z rzutu 2D/głównego położenie każdego z obiektu w przestrzeni 3D zostaje zachowane.

Eksportuj niewidoczne klasy

DXF/DWG:

Niewidoczne klasy zostaną wyeksportowane jako niewidoczne warstwy DXF/DWG. Jeśli zaznaczysz tę opcję, obiekty z pliku Vectorworks mieszczące się w niewidocznych klasach zostaną wyeksportowane i będzie można je później uwidocznić, ustawiając warstwę DXF/DWG jako widoczną. Jest to zalecana opcja. Jeśli jednak niewidoczne klasy zawierają poufne informacje lub jeśli trzeba zmniejszyć rozmiar piku, nie zaznaczaj te opcji. W ten sposób niewidoczne klasy zostaną usunięte z eksportu. Jeśli klasy są widoczne w warstwie projektowej, ale niewidoczne w arkuszu prezentacji, ta opcja zablokuj eksport niewidocznych klas.

W przypadku gdy niewidoczne klasy eksportowane są jako warstwy DXF, obiekty w niewidocznych warstwach Vectorworks nie zostaną wyeksportowane. Aby wyeksportować takie elementy, najpierw należy ustawić warstwy jako widoczne, a następnie wybrać odpowiednią opcję z listy Eksportuj.

DWF:

Ta opcja jest wyszarzona. Format DWF obsługuje wyłącznie widoczne elementy.

Eksportuj warstwy jako warstwy DXF/DWG/DWF

Ta opcja jest dostępna, jeśli dla opcji Eksportuj (w zakładce „Ogólne”) wybrałeś warstwy projektowe. Jako że klasy Vectorworks najbardziej odpowiadają warstwom DXF/DWG, zazwyczaj najbardziej zalecaną opcją jest jednak opcja Eksportuj klasy jako warstwy DXF/DWG/DWF, a nie ta. W formacie DXF/DWG nie ma ekwiwalentu dla warstw Vectorworks. Każda warstwa projektowa w Vectorworks jest porównywalna z „Obszarem modelu” DXF.

Jeśli zaznaczysz tę opcję, na liście Eksportuj pojawi się dodatkowa opcja „Wszystkie warstwy projektowe”, oprócz opcji „Wszystkie widoczne warstwy projektowe” i „Wybrane warstwy projektowe”, które są dostępne także w przypadku zaznaczenia opcji Eksportuj klasy jako warstwy DXF/DWG/DWF.

Obiekty w niewidocznych klasach nie zostaną wyeksportowane. Aby je wyeksportować, anuluj obecne ustawienia i zanim przystąpisz do eksportu upewnij się, czy wszystkie klasy są widoczne.

Eksportuj klasy o takiej samej nazwie jako jedną warstwę

Zaznacz tę opcję, aby wszystkie skorelowane obiekty, które w pliku Vectorworks mają tę samą nazwę klasy, zgrupować w jednej wyeksportowanej warstwie.

Jeżeli plik Vectorworks zawiera klasę o tej samej nazwie, wyeksportowana warstwa przejmie atrybuty tej klasy.

Jeżeli klasa istnieje wyłącznie w plikach źródłowych, wszystkie obiekty, których właściwości określono „Przy użyciu klasy”, przejmą atrybuty klasy ostatnio dodanej korelacji.

W ten sposób wszystkie obiekty, należące do tej samej klasy, zostaną zgrupowane w jednej warstwie i otrzymają te same atrybuty. Dla poszczególnych wariantów nie zostaną więc utworzone osobne warstwy.

Opcja ta jest dostępna wyłącznie, jeśli eksportujesz klasy jako warstwy.

Ta opcja jest wyszarzona, jeśli zaznaczyłeś opcję Eksportuj okna widoku w warstwach projektowych jako osobne pliki (w zakładce „Ogólne”).

Skala warstwy projektowej

Przeskaluj warstwy na:

Jeśli z listy Eksportuj (w zakładce „Ogólne”) wybrałeś warstwy projektowe, „Obszar papieru” nie jest używana. Wszystkie elementy zostaną umieszczone w „Obszarze modelu”. Obszar modelu musi mieć jedną skalę. Pliki DXF/DWG nie obsługują różnych skali dla jednej warstwy. Jeżeli poszczególne eksportowane warstwy mają ustawione różne skale, dostępna jest opcja, za pomocą której można je ujednolicić przed rozpoczęciem eksportu. Domyślnie zostanie zastosowana najczęściej używana skala.

Wybranie najodpowiedniejszej skali jest w przypadku eksportu bardzo istotne. Zaznacz Przeskaluj warstwy na i wybierz z listy skalę, którą chcesz zastosować.

Symbole w przeskalowanych warstwach zostaną wyeksportowane do pliku DXF/DWG jako przeskalowane Bloki.

Jeżeli wybrałeś do wyeksportowania arkusze prezentacji, wszystkie warstwy projektowe zostaną wyeksportowane do Obszaru modelu w skali 1:1, a w oknach widoku obiekty zostaną wyświetlone w innych skalach.

Eksportuj jako plik DXF/DWG i DWF: zakładka Atrybuty

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Wypełnienia 2D i pliki

Eksportuj wypełnienia 2D

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować wypełnienia 2D o jednolitym kolorze jako przykrycia (wersja DXF/DWG 2000 i nowsze) lub kreskowania o jednolitym kolorze (wersja DXF/DWG 14 i wyższe). Do zarządzania eksportem wypełnień w formie motywów i obrazów służą osobne opcje.

Eksportuj motywy

Zaznacz tę opcję, aby motywy eksportować jako przycięte bloki. Jeśli jej nie zaznaczysz, wypełnienia w formie motywów wyeksportowane zostaną jako wypełnienia 2D o jednolitym kolorze lub przykrycia (ang. wipeouts) (w zależności od koloru tła w motywach).

Eksportuj obrazy

Zaznacz tę opcję, aby obrazy eksportować jako przycięte obrazy. Jeśli jej nie zaznaczysz, wypełnienia w formie obrazów wyeksportowane zostaną jako wypełnienia 2D o jednolitym kolorze. Opcja ta jest dostępna wyłącznie dla wersji DXF/DWG 14 lub nowszych.

Eksportuj obrazy i pliki graficzne

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować obrazy i pliki graficzne (np. pliki PDF i logo). Opcja ta jest dostępna wyłącznie dla wersji DXF/DWG 14 lub nowszych.

Eksportuj kreskowania

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować kreskowania Vectorworks jako zespolone wzory kreskowania („bhatches”). Uwaga! Pliki z definicją kreskowań nie zostaną utworzone, chyba że zaznaczysz także opcję Eksportuj wzorce kreskowania.

Eksportuj wzorce kreskowania

Jeśli opcja Eksportuj kreskowania jest włączona, zaznacz tę opcję, aby utworzyć dodatkowe pliki z wzorcami kreskowania. Zostaną one zapisane w oddzielnych plikach .pat we wskazanym folderze. Kreskowanie Vectorworks o kilku poziomach i kolorach w Vectorworks wygeneruje kilka definicji wzorców kreskowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat konwersji, zob. Przygotowanie eksportu.

We wskazanym folderze znajdziesz zarówno wzorce kreskowania, jak i wyeksportowany plik DXF/DWG oraz ewentualne pliki pomocnicze, takie jak JPG. Pliki PAT będą potrzebne do edycji kreskowania w programie AutoCAD. Jeżeli opcja Eksportuj wzorce kreskowania jest nie jest zaznaczona, w programie AutoCAD kreskowania zostaną wyświetlone, ale ich edycja nie będzie możliwa.

Ta opcja jest niedostępna w przypadku eksportu do formatu DWF.

Eksportuj kreskowania i wypełnienia 2D do oddzielnych warstw DXF/DWG

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować wszystkie wypełnienia, wzory, gradienty i kreskowania z danej klasy (lub warstwy projektowej, jeśli warstwy są eksportowane do warstw DXF/DWG/DWF) do odrębnej warstwy DXF/ DXF/DWF. Warstwy DXF/DWG/DWF otrzymają nazwę pierwotnej klasy lub warstwy zawierającej obiekt, do którego zastosowano wypełnienie, wzór, gradient lub kreskowanie. Jeśli przykładowo plik Vectorworks posiada obiekt w warstwie o nazwie „Hardscape”, w której zastosowano kreskowanie, wyeksportowany plik będzie posiadał warstwę o nazwie „Hardscape_Kreskowanie”.

Style linii

Eksportuj złożone style linii jako bloki

Zaznacz tę opcję, aby złożone style linii wyeksportować jako anonimowe bloki, zachowując w ten sposób dokładny widok rysunku. Jeśli opcja ta jest wyłączona, złożone style linii zostaną wyeksportowane jako rzeczywiste style linii, a dodatkowe dane graficzne zostaną zapisane w pliku shapefile (.shx).

Nawet skomplikowane style linii złożone tylko z poziomych linii i tekstu zostaną wyeksportowane jako rzeczywiste style linii, bez względu na zaznaczoną opcję. Takie style traktowane są jako proste style linii, dla których nie ma potrzeby tworzenia pliku shape.

Grubości linii i kolory

Użyj kolorów rzeczywistych (RGB)

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować kolory linii wraz z wartościami RGB z Vectorworks i przekonwertować grubości linii na jak najbardziej zbliżone odpowiedniki w formacie DXF/DWG/DWF. Kolory z nazwą w Vectorworks zostaną wyeksportowane do formatu DXF/DWG/DWF jako kolory rzeczywiste z nazwą.

W przypadku wersji DXF/DWG 2004 i nowszych zaznacz tę opcję tylko wtedy, gdy wyeksportowany plik nie będzie używany w połączeniu z plikiem .ctb celem plotowania lub wydruku w programie AutoCAD. Jeśli wyeksportowany plik jest przeznaczony do zastosowania w kombinacji z plikiem .ctb, należy zaznaczyć opcję Użyj kolorów indeksowanych DXF/DWG.

Użyj indeksowanych kolorów DXF/DWG

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować kolory linii z wartościami indeksowanymi DXF/DWG/DWF i przekonwertować grubości linii na jak najbardziej zbliżone odpowiedniki w formacie DXF/DWG/DWF.

W przeciwieństwie do opcji Użyj kolorów rzeczywistych (RGB), w tym przypadku wyeksportowany plik można zastosować w kombinacji z plikiem .ctb celem plotowania lub wydruku w programie AutoCAD. Możesz albo użyć zdefiniowanego wstępnie pliku .ctb, albo zaznaczyć opcję Eksportuj grubość linii jako kolor, aby po wyeksportowaniu utworzyć plik .ctb specjalnie na potrzeby danego rysunku.

Eksportuj grubość linii jako kolor

Jeśli zaznaczyłeś opcję Użyj indeksowanych kolorów DXF/DWG, dla każdego wyeksportowanego pliku DXF/DWG/DWF utworzony zostanie plik .ctb (nazwany zgodnie z plikiem źródłowym .vwx), przeznaczony do użycia podczas plotowania lub drukowania w programie AutoCAD. Aby AutoCAD wczytał utworzony plik .ctb, użytkownik oprogramowania powinien własnoręcznie umieścić go w wymaganej lokalizacji, ponieważ samo umieszczenie pliku .ctb w tym samym folderze co plik DXF/DWG/DWF nie wystarczy.

Podczas eksportu wyświetli się lista wszystkich grubości linii istniejących w pliku. Do każdej grubości linii przypisz kolor. Aby zmienić kolor skojarzony z daną grubością linii, kliknij pole koloru i wybierz kolor z dostępnych opcji.

Jeśli zaznaczyłeś opcję Eksportuj warstwy/arkusze jako osobne pliki (w zakładce „Ogólne”), okno dialogowe z opcjami mapowania kolorów i grubości linii nie wyświetli się. Zamiast tego Vectorworks automatycznie przekonwertuje grubości linii na kolory zgodnie z predefiniowanym standardem.

Aby uniknąć sytuacji, w której dla każdego eksportowanego pliku przynależała będzie tabela kolorów, możesz dla każdego indywidualnego profilu ustawień mapowania używać tylko jednego pliku .ctb, a pozostałe usunąć. Gdy otworzysz wyeksportowany plik w programie AutoCAD, możesz edytować obszar wydruku i wskazać odpowiedni plik .ctb.

Gdy ponownie zaimportujesz plik do Vectorworks, zastosuj odwrotną procedurę, aby kolory przekonwertować z powrotem na grubości linii.

Eksportuj jako plik DXF/DWG i DWF: zakładka Obiekty

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Obiekty

Eksportuj tylko wybrane obiekty

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować tylko obiekty aktualnie zaznaczone na rysunku. Opcja ta jest wyszarzona, jeśli w pliku nie zaznaczono żadnych obiektów.

Eksportuj jako rzutowane widoki 2D

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować obiekty w następujący sposób:

Warstwy projektowe: Wszystkie obiekty z warstwy projektowej zostaną wyeksportowane jako rzutowane widoki 2D.

Arkusze prezentacji: Okna przekroju zostaną wyeksportowane jako grupy bezpośrednio do Obszaru papieru. Okna widoku w rzucie 2D/głównym zostaną wyeksportowane do Obszaru papieru jako rzutnie DXF, z odpowiadającą spłaszczoną grafiką w Obszarze modelu. Okna widoku wyświetlane w widoku innym niż rzut 2D/główny zostaną wyeksportowane do Obszaru papieru jako bloki lub linie, polilinie lub inne bryły podstawowe, w zależności od bieżącego trybu renderowania w oknie widoku, bez odpowiadającej grafiki źródłowej przeznaczonej dla Obszaru modelu.

Ta opcja jest zaznaczona bez możliwości jej zmiany, jeśli opcja Eksportuj okna widoku do Obszaru modelu jako rysunki 2D (w zakładce „Ogólne”) jest włączona.

Użyj atrybutów wizualizacji danych i nadpisanych atrybutów klasy

Zaznacz tę opcję, aby w miarę możliwości eksportować obiekty w oknach widoku wraz z ich nadpisanymi ustawieniami graficznymi (jak styl linii, wypełnienie, kolor, typ znacznika), pochodzącymi z wizualizacji danych lub nadpisanych atrybutów klasy stosowanych do okna widoku. Jeśli takie ustawienie miałoby kolidować z pozostałymi ustawieniami, wyeksportowane obiekty zachowają swoje atrybuty, nawet jeśli miałoby się to wiązać z utratą ustawień klasy i atrybutów.

Ta opcja może znaczenie zwiększyć rozmiar pliku wyjściowego lub liczbę plików wyjściowych, jeśli okna widoku w warstwie projektowej eksportowane są jako osobne pliki.

Polilinie z pkt kontrolnymi typu Spline zbliżone do łuku

Polilinie 2D typu krzywa Béziera lub krzywa 3. stopnia zostaną wyeksportowane jako polilinie/ łuki DXF/DWG i DWF, nie zaś polilinie typu Splajn. Wyeksportowane polilinie można następnie łatwo zmierzyć i zwymiarować. Opcja ta działa również dla polilinii w definicjach symboli i obiektach parametrycznych.

Konwersja polilinii typu Splajn na łuki tworzy polilinię, która jest zbliżona do oryginalnego obiektu, ale może zwiększyć liczbę wierzchołków.

Tekst i linie wymiarowe

Zachowaj zamienną czcionkę

Jeżeli plik zawiera tekst, przypisany do innej czcionki, zaznacz tę opcję, aby wyeksportować tekst z zamienną czcionką. Jeśli opcja ta jest wyłączona, tekst zostanie wyeksportowany z oryginalną czcionką.

Obsługuj standard SIA

Ta opcja zachowa format i wymiarowanie SIA, jeśli jako standard linii wymiarowej wybrano „SIA” (zob. Preferencje dokumentu: karta Linie wymiarowe). W przeciwnym razie linie wymiarowe SIA zostaną przekonwertowane na zwykłe, interaktywne linie wymiarowe.

Zachowaj wygląd tekstu dla standardu SIA

Zaznacz tę opcję, aby po wyeksportowaniu tekst linii wymiarowych SIA wyglądał dokładnie tak samo w indeksie górnym. Linie wymiarowe zostaną przekształcone w obiekty, które nie będą interaktywne.

Nie zaznaczaj tej opcji, jeśli chcesz eksportować linie wymiarowe SIA jako interaktywne linie wymiarowe AutoCAD (bez formatu indeksu górnego), które można aktualizować po wyeksportowaniu.

3D

Eksportuj bryły jako ACIS

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować większość brył i powierzchni NURBS w Vectorworks jako obiekty ACIS. Jeśli opcja ta jest odznaczona, bryły zostaną wyeksportowane jako powierzchnie wieloboczne (np. jeśli docelowy program nie obsługuje formatu ACIS).

Ściany, dachy i płyty, wieloboki 3D z wypełnieniem, obiekty siatkowe i krzywe NURBS nie mogą zostać wyeksportowane jako bryły ACIS.

Ta opcja jest niedostępna w przypadku eksportu do formatu DWF.

Podziel na trójkąty, aby zachować wypełnienie

Niektóre programy, w tym AutoCAD, nie są w stanie wyrenderować wyeksportowanych powierzchni 3D, które mają więcej niż trzy lub cztery punkty kontrolne. Zaznacz tę opcję, aby powierzchnie rozbić na trójkąty. Wykorzystywany do tego celu algorytm najlepiej sprawdza się na (prawie) płaskich powierzchniach, takich jak górna powierzchnia wyekstrudowanego okręgu.

Nawet jeśli zaznaczyłeś opcję Eksportuj bryły jako ACIS, możesz użyć tej funkcji do obsługi obiektów 3D, których nie można wyeksportować jako bryły ACIS.

W razie wątpliwości zaleca się zaznaczenie tej opcji. Uwaga: Zastosowanie tej opcji zwiększy rozmiar pliku oraz wydłuży czas eksportu. W niektórych przypadkach może wygenerować niechciane linie.

Symbole jako grupy

Zdekomponuj symbole 3D i grupy

Niektóre pakiety softwarowe mają trudności z odczytaniem eksportowanych grup i symboli. Jeśli pojawi się problem, zaznacz Zdekomponuj symbole 3D i grupy, aby rozgrupować symbole 3D i grupy. Korzystaj z tej opcji wyłącznie w przypadkach, gdy jest to absolutnie konieczne.

Ta opcja jest niedostępna w przypadku eksportu do formatu DWF.

Eksportuj grupy jako bloki anonimowe

Zwykle grupy Vectorworks eksportowane są jako nazwane bloki, które możesz otworzyć i edytować w innych programach. Po ponownym zaimportowaniu do Vectorworks, takie nazwane bloki zostaną jednak przekształcone w symbole. Jeśli w wyniku tego pojawią się problemy, zaznacz opcję Eksportuj grupy jako bloki anonimowe, które importowane są z powrotem do Vectorworks jako grupy, nie jak bloki – jako symbole.

Ta opcja jest niedostępna w przypadku eksportu do formatu DWF.

Eksportuj jako plik DXF/DWG i DWF: zakładka Aktualizacja

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Przed eksportem aktualizuj wszystkie widoczne okna widoku

Zaznacz tę opcję, aby przed eksportem automatycznie zaktualizować wszystkie widoczne okna widoku.

Przed eksportem aktualizuj wszystkie obiekty parametryczne

Zaznacz tę opcję, aby przed eksportem automatycznie zaktualizować wszystkie obiekty parametryczne (takie jak ramki rysunkowe).

Przed eksportem aktualizuj wszystkie arkusze kalkulacyjne

Zaznacz tę opcję, aby przed eksportem zaktualizować wszystkie arkusze kalkulacyjne.

Eksportuj jako plik DXF/DWG i DWF: zakładka Lokalizacja eksportu

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Inna lokalizacja

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować plik do niestandardowej lokalizacji. Wskaż lokalizację po kliknięciu OK.

W przypadku eksportu za pomocą polecenia Opublikuj, ta opcja jest automatycznie zaznaczona.

Eksportuj do lokalizacji domyślnej

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować plik do określonej lokalizacji domyślnej. Kliknij przycisk Przeglądaj, aby zdefiniować domyślną lokalizację, która wyświetli się poniżej tej opcji.

Utwórz folder dla eksportowanego pliku

Zaznacz tę opcję, aby we wskazanej lokalizacji utworzyć podfolder, do którego trafi wyeksportowany plik. We wskazanym folderze znajdziesz wyeksportowany oraz wszelkie pliki pomocnicze, takie jak wzorce kreskowania, obrazy, pliki z rozszerzeniem .ctb itp. Jeśli nie zaznaczysz tej opcji, wyeksportowany plik oraz wszelkie pliki pomocnicze trafią bezpośrednio do wskazanej lokalizacji.

Tabela konwersji grubości linii

Grubość linii SVW (mm)

Grubość linii DXF (mm)

Grubość linii SVW (mm)

Grubość linii DXF (mm)

0

usunięto

0,52-0,56

0,53

0,01-0,07

0,05

0,57-0,65

0,60

0,08-0,11

0,09

0,66-0,75

0,70

0,12-0,14

0,13

0,76-0,85

0,80

0,15-0,16

0,15

0,86-0,95

0,90

0,17-0,19

0,18

0,96-1,03

1,00

0,20-0,22

0,20

1,04-1,13

1,06

0,23-0,27

0,25

1,14-1,30

1,20

0,28-0,32

0,30

1,31-1,49

1,40

0,33-0,37

0,35

1,50-1,75

1,58

0,38-0,45

0,40

1,76-2,05

2,00

0,46-0,51

0,50

2,06-6,48

2,11

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!